יום העיון לזכר 73 חללי אסון המסוקים - תשע"ד

סבוכים ברשת? צה"ל והרשתות החברתיות

 אנו חיים בעידן בו תרבות המסך תופסת חלק הולך וגדל בחיי הנוער.

הרשתות החברתיות, שהצטרפו לרדיו, לטלוויזיה ולסמארטפונים, הגבירו את השפעת התקשורת כולה כסוכנת חברות בחיי בני הנוער. דרכה, למדים בני הנוער דפוסי התנהגות, ערכים ונורמות.

השיח, המתנהל באינטרנט וברשתות החברתיות, הוא שיאו של חופש הביטוי. כל אחד יכול ליצור תכנים ולהפיצם באופן מיידי. מחד, יש עושר גדול בחופש הזה, והוא מאפשר גמישות רעיונית, יצירתיות ומרחב מחשבה גדול. מאידך, כיוון שהכל פרוץ, וכמעט ולא נעשה סינון,  יש אפשרות קלה ומיידית לפגוע בזולת, בפרטיותו ובשמו הטוב.

האנטרקציה הבין אישית נעשית בעולם וירטואלי, דרך מסכים. הקשר פחות ופחות מוחשי ואנושי, והוא הופך פעמים רבות לקשר מנוכר, שאינו מחייב משוב מיידי. הקשר דרך הרשתות החברתיות שונה מהאנטרקציה האנושית שאליה היינו מורגלים עד כה. הנוער הולך ומשתנה והתאמתו למערכת הצבאית מעלה סוגיות חדשות לשיח הציבורי.

המערכת הצבאית היא מערכת ריכוזית, כזו הבנויה על ציות, חובה, משמעת והיררכיה חזקה. נשאלת השאלה, מה קורה לה, כאשר היא פוגשת  מערכת חברתית מבוזרת לחלוטין, חסרת היררכיה ומשמעת, ללא כוח מארגן וחסרת יכולת להורות על ציות וכפיפות.SelectionFile type iconFile nameDescriptionSizeRevisionTimeUser
ċ

הצגת הקובץ
  26 בספט׳ 2017, 3:39 סימה הנדריקסון
ċ

הצגת הקובץ
  26 בספט׳ 2017, 3:39 סימה הנדריקסון
Comments